Analytik: Osm miliard hlasových asistentů do roku 2023

Marketéři musí a potřebují mít nějakou hlasovou strategii, která bude rozpoznávat rozličné druhy použití rozličných hardwarových zařízení a kanálů.
 
Analytická společnost Juniper Research předpovídá, že: „Skoro osm miliard digitálních hlasových asistentů bude využíváno do roku 2023.“ To však reprezentuje každoroční nárůst o více než dvacet pět procent na trhu.
 
Televize a Čína budou pohánět růst. Zatímco většina virtuálních asistentů bude na chytrých telefonech, tím hlavním pohonem růstu je expanze hlasových asistentů do dalších kategorií technologie, jako jsou například televize. Juniper tvrdí, že: „Nejrychleji rostoucí kategorii, která bude propojená s hlasovými či digitálními asistenty, bude bezpochyby televize.“ Také tvrdí, že trh bude stále dominován anglicky mluvícími trhy, i když Čína bude pohánět velkou část růstu napříč rokem 2023.
 
Hlášení Juniperu také předpokládá, že komerce na základě hlasu (ať už vyhledávání nebo samotné nakupování zboží) dovrší osmdesát miliard dolarů do konce daného časového úseku. Avšak zdánlivá definice hlasové komerce se neustále rozšiřuje. Odděleně od toho, je tu důkaz, že v-komerce (voice commerce) má velice malý, pokud nějaký, posun, pokud ovšem nezahrneme například hlasem zahájené vyhledávání, které by nakonec vyústily v transakce.
 
Více než jeden a půl milionů hlasových asistentů je na zařízeních dnes. Nynější nainstalovaný počet hlasových asistentů nyní přesahuje jeden a půl milionu. Google předtím ohlásil, že jeho Asistent je nyní na více než miliardě zařízení (většinou chytré telefony). Dříve, Apple ohlásil, že Siri má více než pět set milionů aktivních uživatelů po celém světě. Amazon ohlásil, že více než sto miliónů uživatelů má na svém zařízení Alexu.
 
CES tento rok ukázal Alexu a Google Asistenta na širokém spektru nových zařízení a v nových aplikacích, od vařičů, ledniček, až po chytré toalety a sprchy. A je tu také důkaz, že tu může být více než sto miliónů chytrých reproduktorů v amerických domácnostech, byť samotný růst může zpomalovat.
 
Napříč šedesáti tisíci dovedností Alexy, většina je neznámá pro uživatele a nejsou využívány. Ale to vůbec nebrání tvrzení, že značky a prodejci potřebují a musí mít přichystanou i strategii pro hlas.
 
Proč by vás to mělo zajímat: rozdílné zařízení, rozdílné strategie. Jedním z nejčastějších snímků prezentace na konferenci ohledně hlasového vyhledávání a chytrých reproduktorů byl od comScore: padesát procent veškerých požadavků na vyhledávání bude započat hlasem do roku 2020. Avšak dané číslo nebylo de facto generováno comScore a možná to nebude tak žhavý odhad.
 
Analytici a komentátoři často směšují chytré telefony a chytré reproduktory dohromady, když mluví o „hlasovém vyhledávání a virtuálních asistentech.“ Vyhledávání za pomocí hlasu se děje skoro ve všech případech na chytrých telefonech, zatímco chytré reproduktory se ještě musí vyvinout do nějakého smysluplného kanálu. Avšak stále mají obrovský potenciál. A další kategorie chytrých zařízení budou nabízet rozdílné zkušenosti pro zákazníky a příležitosti pro značky. (zařízení v autě apod.)
 
Bez ohledu na tyto precizní procenta, požadavky hlasem neustále rostou a marketéři s nimi musí počítat v jejich strategii pro zákazníky ve vrchní či spodní části trychtýře. To nám říká, že bude třeba odlišného obsahu a také odlišných SEO optimalizačních taktik.